Wyróżnić można wiele przyczyn utraty zębów, wynikających z zaniedbań lub sytuacji losowych. Rozwiązaniem w takim przypadku są tzw. sztuczne zęby oraz protezy. Należy jednak rozróżnić poszczególne rodzaje uzupełnień protetycznych. Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. W ostatnim czasie bardzo rozwinęła się implantologia. Obecnie to właśnie implanty cieszą się największą popularnością. Mogą stanowić podstawę pod założenie sztucznego zęba lub protezy. Dzięki nim nie dochodzi do zaniku tkanki kostnej, co jest niezwykle ważne przy utracie dużej części uzębienia.
W jaki sposób zakładane są implanty?
Wiele osób myli implanty ze sztucznymi zębami. Implant to wyłącznie wkładka, uzupełnienie usuniętego korzenia zębowego. Jest to podstawa pod późniejszą odbudowę części zewnętrznej zęba, czyli korony. Przed tym jednak konieczne jest zadbanie o część znajdującą się w dziąśle.
Założenie implantu pozwala na uzupełnienie jednego lub kilku braków zębowych.
Bardzo ważną funkcją implantów jest stabilizacja protez ruchomych. Dzięki temu nie przesuwają się w trakcie jedzenia, a pacjent bez obaw może zacząć spożywać produkty twarde, jak np. jabłka. Ma to ogromne znaczenie pod względem komfortu podczas jedzenia pokarmów.
Implanty najczęściej stanowią podstawę pod sztuczną koronę zębową. Taki „sztuczny ząb” bardzo trudno jest odróżnić od naturalnego. Osoby młode, które posiadają pojedyncze lub mnogie braki w uzębieniu powinny zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem. Oczywiście osoby starsze również. Przede wszystkim dlatego, że noszenie uzupełnień protetycznych opartych na implantach jest niezwykle komfortowe, a funkcje żucia zostają przywrócone.
Pacjenci najczęściej wybierają korony zębowe wykonane z porcelany na podbudowie metalowej, pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie cyrkonowej.
Jakie są zalety implantów?
Wyróżnić można wiele zalet stosowania implantów jako podstawy pod późniejsze uzupełnienia protetyczne:
- stabilność mocowania,
- przywrócenie prawidłowej funkcji żucia,
- możliwość gryzienia twardych produktów,
- poczucie komfortu,
- możliwość wyraźnej wymowy.
Śmiało można powiedzieć, że implanty to innowacyjne i bardzo ważne rozwiązanie z punktu widzenia stomatologii estetycznej. Możliwe stało się uzupełnianie braków w uzębieniu bez konieczności uszkadzania sąsiadujących, zdrowych zębów, np. poprzez konieczność ich szlifowania w celu założenia mostka. Poza tym stanowią stabilną i wytrzymałą podstawę pod pojedynczą koronę zębową, jak i protezę. Bardzo ważną funkcją implantów jest zapobieganie zanikaniu tkanki kostnej. Przez wiele lat był to duży problem. Mimo że na zewnątrz utrata zębów trzonowych jest w zasadzie niezauważalna, tak zanik tkanki powodował zmianę rysów twarzy.
Na stronie internetowej polecanego przez pacjentów HCentrum Stomatologicznego w Gdańsku można znaleźć wiele informacji na temat stomatologii estetycznej, implantologii, uzupełniania braków w uzębieniu, kosztów leczenia, rodzajów uzupełnień protetycznych.
Dodaj komentarz