Zasady dbania o zęby

Nie ma nic piękniejszego, jak szczery uśmiech. Aby zęby były zdrowe i śnieżnobiałe należy o nie odpowiednio dbać. Nie można kończyć wyłącznie na regularnym myciu zębów. Bardzo ważne są także systematyczne wizyty u stomatologa oraz wprowadzenie zdrowego trybu życia. Często jednak konieczne jest wykonywanie zabiegów mających na celu oczyszczenie zębów i ich wybielenie. Poniżej kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o zęby.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem przez wiele lat wciel wskazane zasady w życie. Zaniedbania w pielęgnacji zębów mogą doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian. W skrajnych przypadkach konieczne może być leczenie stomatologiczne, a nawet ekstrakcja zębów. Należy pamiętać o tym, że stałe zęby już nie odrosną. Dlatego tak ważne jest, aby o nie dbać każdego dnia. Warto jest wypracować kilka zdrowych nawyków, które zaprocentują w przyszłości.

Profilaktyka powinna opierać się nie tylko na domowej pielęgnacji, ale przede wszystkim na regularnych wizytach u lekarza dentysty. Nie zawsze jest tak, że ogniska zmian widoczne są na koronie zęba. Zdarzają się sytuacje, że ząb zaczyna psuć się od środka, mimo że na zewnętrznej warstwie nie widać jest nic niepokojącego.

  • Mycie zębów po każdym posiłku. Ograniczenie się do umycia zębów rano i wieczorem to duży błąd. Szczególnie jest to istotne w przypadku spożywania ciast, słodyczy, czekolady oraz artykułów zawierających dużo cukru. Jeśli jesteśmy w miejscu, w którym nie mamy możliwości umycia zębów, warto mieć przy sobie nić dentystyczną. W ten sposób również można oczyścić zęby.
  • Odpowiednia pasta do zębów. Jaka jest najlepsza pasta do zębów? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Większość produktów dostępnych na rynku posiada charakterystyczny skład oraz określone działanie, np. wybielenie zębów, zapobieżenie krwawieniu z dziąseł. Należy dobrać taką pastę, jaka w danym momencie jest potrzebna, w zależności od tego, jakie efekty mają być osiągnięte. Pasty z fluorem chronią szkliwo przed działaniem bakterii i kwasów. Należy jednak pamiętać o tym, że aby fluor mógł zadziałać we wskazany sposób, niezbędne jest wysokie stężenie oraz odpowiednia częstotliwość mycia zębów.
  • Regularne wizyty u stomatologa. Ten aspekt dbania o zęby często jest traktowany po macoszemu. Niestety nazbyt często wydaje nam się, że do stomatologa wystarczy udać się w momencie, gdy zaczną się pojawiać zmiany lub odczuwalny będzie ból. Niestety najprawdopodobniej konieczne będzie podjęcie leczenia. Przede wszystkim profilaktyka. To zasada, o której zawsze trzeba pamiętać.
  • Odpowiednia dieta. Zmniejszenie ilości spożywanego cukru, unikanie kawy, herbaty, czerwonego wina oraz papierosów to najważniejsze zmiany, jakie należy wprowadzić do jadłospisu. To kolejna niezwykle istotna kwestia.
  • Wykonywanie niezbędnych zabiegów. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre zabiegi mogą osłabić zęby. Istotne jest także oczyszczanie zębów. W przypadku powstania braków w uzębieniu należy jak najwcześniej je uzupełnić. Dobrym rozwiązaniem jest założenie implantów, które umożliwią zahamowanie zaniku tkanki kostnej oraz stanowią stabilną podstawę korony zębowej lub protezy.