Dlaczego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa?

Regularne dbanie o zęby to nie tylko mycie ich po prawie każdym posiłku. To przede wszystkim regularne wizyty u dentysty, który w odpowiednim momencie będzie mógł zacząć działać, jeśli na zębach pojawią się niepokojące zmiany. Sygnałem ostrzegawczym zawsze jest pojawienie się bólu. W takim przypadku nie ma sensu odwlekać wizyty. Im wcześniejsza reakcja, tym większa szansa na leczenie zachowawcze. Niestety nazbyt często zdarza się tak, że z leczeniem zębów czekamy do samego końca, a do lekarza zgłaszamy się w takim momencie, gdzie jedyną możliwością jest leczenie kanałowe, a w skrajnych przypadkach ekstrakcja zęba. Często strach przed dentystą wywodzi się jeszcze z dzieciństwa – gdy wizyta u stomatologa przede wszystkim wiązała się z bólem. Czasy się zmieniły, dzięki innowacyjnym środkom znieczulającym i przeciwbólowym zabiegi są bezbolesne, a wizyty krótkie. 

Regularne wizyty u stomatologa

Regularność i systematyczność jest bardzo istotna w przypadku leczenia zębów. Nie można odwlekać wizyt, czekać, aż zęby zaczną się psuć, pojawią się działania niepożądane, jak np. ropień zęba. Konieczna reakcja, w momencie gdy z zębami zacznie dziać się coś niepokojącego. Należy pamiętać o tym, że niektóre zmiany są niewidoczne gołym okiem. Mimo że pozornie ząb wygląda na zdrowego, może zacząć psuć się od środka, nawet jeśli na koronie jeszcze nie będzie ognisk zmian. Oglądanie zębów w domu przed lusterkiem na niewiele się zda. Powszechnie znane jest przysłowie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zęby stałe nie odrosną. Jeśli jedyną możliwością będzie usunięcia chociażby jednego zęba to konieczne stanie się szukanie odpowiednich uzupełnień protetycznych, np. implantów i sztucznych koron zębowych.

Nauka dobrych nawyków od najmłodszych lat

Jak zachęcić dzieci do częstego mycia zębów oraz regularnych wizyt u stomatologa? Nie ma lepszego rozwiązania, jak dawanie dobrego przykładu. W końcu to na rodzicach dzieci się wzorują. Dlatego bardzo ważne jest, aby w momencie pojawienia się zębów mlecznych zabrać dziecko na pierwszą wizytę – najlepiej u swojego stomatologa. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter bardziej edukacyjny, aby dziecko mogło zapoznać się z lekarzem, instrumentami dentystycznymi, wyglądem gabinetu. Bardzo ważne jest, aby maluch nie przestraszył się, ponieważ będzie to rzutować na jego przyszłe zachowanie. Mycie zębów rano i wieczorem to podstawa. Dzieci mogą wspólnie z rodzicami szczotkować ząbki. Ważne jest, aby nie był to przykry obowiązek. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kolorowej szczoteczki do zębów, pasty do zębów o wybranym smaku, klepsydry odmierzającej czas. Wszystko to zaciekawi dziecko, dzięki czemu mycie zębów oraz dbanie o nie stanie się przygodą, a nie koniecznością. Nauka dobrych nawyków w momencie, gdy pojawią się mleczaki, zaprocentuje podczas pielęgnacji zębów stałych.

Dobrą opinią cieszy się Gabinet Stomatologiczny Arte Clinic z Gliwic, w którym świadczona jest kompleksowa opieka stomatologiczna, w tym stomatologia dziecięca, a najmłodsi pacjenci przed regularnymi spotkaniami zapraszani są na wizytę adaptacyjną.