Zabiegi pielęgnacyjne zębów u stomatologa – z czego warto skorzystać?

Samo szczotkowanie zębów w domu to za mało, aby były idealnie czyste. Warto korzystać z dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych u stomatologa.

Chociaż w sklepach możemy znaleźć szeroki wybór różnych past do zębów, szczoteczek oraz płukanek, to warto pamiętać o tym, że domowa pielęgnacja zębów i jamy ustnej to często za mało. Aby cieszyć się białymi, zdrowymi zębami, warto wybrać także zabiegi pielęgnacyjne zębów prowadzone w gabinetach stomatologicznych. Z czego możemy wtedy skorzystać?

Każdy gabinet stomatologiczny oferuje szeroki zakres zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwalają na usunięcie z zębów przebarwień i zanieczyszczeń, w tym kamienia i płytki nazębnej, a także ich wypolerowanie i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

Trzy główne zabiegi pielęgnacyjne zębów w gabinecie to:

  • skaling
  • piaskowanie
  • fluoryzacja

Na czym dokładnie polegają te właśnie zabiegi? Kiedy warto je wykonać? Ile trzeba za nie zapłacić?

Skaling

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się przede wszystkim w pobliżu szyjek zębowych. Tworzy się nie tylko wskutek picia herbaty czy kawy, ale również jako efekt aktywności bakterii mogących powodować próchnicę i paradontozę. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego.

Skaling najczęściej wykonuje się metodą mechaniczną, czyli z wykorzystaniem frezów powodujących odrywanie kamienia z zęba. W niektórych gabinetach prowadzi się także skaling ultradźwiękowy, który nie powoduje tak dużego dyskomfortu jak skaling mechaniczny, ale nie zawsze jest skuteczny w przypadku dużego kamienia nazębnego.

Skaling jest zabiegiem na ogół bezbolesnym, ale może powodować nieprzyjemne dolegliwości w przypadku usuwania kamienia osadzonego pod linią dziąseł.

Po skalingu zęby mogą być nieco bardziej tkliwe i nadwrażliwe. Może pojawić się też niewielkie pieczenie i krwawienie dziąseł, które na ogół mija po jednym dniu.

Piaskowanie

W gabinetach stomatologicznych możemy skorzystać również z takiego zabiegu pielęgnacyjnego jak piaskowanie. Jest o zabieg polegający na usunięciu pozostałego po skalingu kamienia nazębnego, osadu oraz przebarwień na powierzchni zębów z wykorzystaniem urządzenia do piaskowania – piaskarki.

Piaskowanie polega na natryskiwaniu na ząb strumienia wody wymieszanego z drobinami czyszczącymi i powietrzem, Efektem piaskowania jest wyraźne oczyszczenie powierzchni zębów.

Najczęściej piaskowanie prowadzone jest razem ze skalingiem, ale jeśli pacjent nie ma dużego kamienia nazębnego, może skorzysta z samego piaskowania. Na koniec zabiegu zęby mogą być również polerowane.

Fluoryzacja

Ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym często prowadzonym w gabinetach stomatologicznych jest fluoryzacja. Często jest ona również łączona ze skalingiem i piaskowaniem, będąc ostatnim etapem higienizacji jamy ustnej.

Fluoryzacja zębów polega na nałożeniu na nie preparatu zawierającego fluor, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Fluor wbudowuje się wtedy do szkliwa zębów, wzmacnia je i uodpornia na ataki bakterii powodujących próchnicę.

Po fluoryzacji pacjent musi pamiętać o tym, aby przynajmniej przez 2 godziny powstrzymywać się od jedzenia oraz od picia. Nie zaleca się również szczotkowania zębów tego samego dnia, ponieważ może doprowadzić to do wymycia fluoru, więc zabieg nie będzie tak skuteczny.

Ile kosztują zabiegi pielęgnacyjne zębów u stomatologa?

Koszty związane z pielęgnacją zębów u stomatologa wcale nie są bardzo wysokie. Za kompletny pakiet zabiegów wchodzących w skład higienizacji zapłacimy najczęściej około 150-300 złotych. Wówczas cena jest również najniższa.

Możemy również zdecydować się na zakupienie powyższych usług osobno. Wtedy za skaling zapłacimy około 120-150 złotych, za piaskowanie około 100-130 złotych, natomiast za fluoryzację około 50-100 złotych.

Zabieg skalingu można wykonać również na NFZ, jednak w gabinetach państwowych nie możemy wtedy skorzystać z piaskowania.

Zabiegi pielęgnacyjne zębów w gabinecie stomatologicznym zaleca się wykonywać raz na rok lub raz na pół roku w zależności do stanu zębów oraz wskazania dentysty.