Jak często chodzić do stomatologa?

Dentysta

Nie każdy z nas podchodzi do wizyt u stomatologa z odpowiednią rezerwą i spokojem – są również tacy, którzy na samo słowo „dentysta” dostają spazmów na myśl zabiegów wykonywanych w gabinecie. Prawdą jest jednak, że chcąc zachować piękne, zdrowe zęby, a do tego – utrzymać je w odpowiedniej kondycji warto regularnie uczęszczać na stomatologiczne wizyty kontrolne, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasze zęby są wolne od próchnicy czy szeregu innych zmian na tle zapalnym. Często zadajemy sobie pytanie, co jaki czas powinnyśmy umawiać się na wizytę do stomatologa – istnieje bowiem pewien schemat, który wskazuje optymalny czas takich wizyt.

Co jaki czas powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Nie od dziś wiadomo, że złotym środkiem, który pozwoli nam zwalczać próchnicę i wiele chorób zębów i dziąseł są regularne wizyty u dentysty. Ważnym jest jednak, aby również samodzielnie dbać o stan naszego uzębienia – regularne szczotkowanie zębów czy używanie nici dentystycznej to tylko część czynności, jakie możemy wykonać marząc o pięknym uśmiechu. Ogólnie utarty, przyjęty schemat mówi o tym, że osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na pół roku, zaś dzieci i osoby w wieku nastoletnim – raz na 2-3 miesiące. Dzieci zobowiązane są do częstszego odwiedzania gabinetu poprzez fakt, że ich zęby posiadają znacznie słabszą mineralizację, niż osoby dorosłe. Warto jednak pamiętać, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest polecana niezwłocznie w sytuacjach, kiedy zauważymy niepokojące zmiany w naszej jamie ustnej lub odczujemy silny ból w obrębie zębów lub dziąseł – są to sytuacje wymagające natychmiastowej ingerencji wyspecjalizowanego stomatologa!

Łatwiej zapobiegać, niż leczyć

Prawdą jest, że regularne wizyty na fotelu stomatologicznym może nie należą do najprzyjemniejszych ale pozwalają nam często na zaleczenie zmian, które w późniejszym okresie czasu mogłyby stać się znacznie bardziej uciążliwe i bolesne. Warto więc pamiętać dywizę, mówiącą o tym, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć i bez większych oporów umawiać się na regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.