Próchnica może dotknąć każdą osobę. Aby ją wyleczyć stosuje się leczenie zachowawcze lub endodontyczne. Czym te metody różnią się między sobą?
Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego to podstawa zdrowego i ładnego uśmiechu. Tylko wtedy stomatolog jest w stanie w porę wykryć niepokojące zmiany wymagające leczenia. Jeśli ich przyczyną jest próchnica, wtedy stosuje się dwie główne metody, a mianowicie:
- leczenie zachowawcze
- leczenie endodontyczne
Czym dokładnie różnią się one między sobą? Jaki jest wtedy przebieg leczenia? Czy konieczne jest skorzystanie ze znieczulenia? Czy zawsze stomatolog jest potrzebny? Ile trzeba zapłacić wtedy za wizytę?
Leczenie zachowawcze
Głównym celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie i leczenie skutków próchnicy, która jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą tkanek twardych zębów.
Zmiany próchnicze wywoływane są przez bakterie bytujące na zębach, które powodują demineralizację szkliwa. Dochodzi do nich głównie wtedy, gdy spożywane są słodkie pokarmy, ponieważ bakterie te wymagają cukru do swojej aktywności.
Leczenie zachowawcze to przede wszystkim leczenie próchnicy prostej, czyli niepowikłanej. Jest to leczenie odbywające się w początkowej fazie próchnicy, gdy nie spowodowała ona jeszcze zapalenia miazgi zęba, czyli jego wewnętrznej, miękkiej części.
Stomatolog rozpoczyna leczenie od usunięcia zmiany z użyciem wiertła, a następnie wypełnia ją specjalnym materiałem. W nowoczesnych gabinetach jest to materiał światłoutwardzalny, który potrafi doskonale imitować naturalne szkliwo zębowe, nie przebarwia się i jest bardzo trwały.
Leczenie prowadzone jest przez stomatologa w znieczuleniu miejscowym, ale niewielkie zmiany można leczyć również bez znieczulenia. Zabieg wykonuje się w trakcie jednej wizyty.
Za wypełnienie zmiany próchniczej zapłacimy najczęściej od około 80 złotych do 200 złotych ze znieczuleniem.
Leczenie endodontyczne
Leczenie endodontyczne, które określane jest także mianem leczenia kanałowego, jest już bardziej skomplikowane. Stomatolog może poświęcić na leczenie także większą ilość czasu – zwykle konieczne jest wtedy odbycie kilku wizyt w gabinecie.
Gdy dojdzie już do poważnej infekcji zęba obejmującej miazgę zębową, leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba bez potrzeby jego usuwania. W tym celu wyjmuje się z komory i kanałów zęba zainfekowaną miazgę, a następnie poszerza się je, odkaża i wypełnia szczelnie specjalnymi materiałami. Bardzo często stomatolog wykorzystuje wtedy specjalistyczny sprzęt jak mikroskop, który pozwala na dokładne oczyszczenie i wypełnienie nawet wąskich i krętych kanałów zębowych.
Na ogół leczenie kanałowe prowadzone jest podczas dwóch, trzech albo czterech wizyt w zależności od skali problemu. Pierwsza wizyta to głównie usuniecie wnętrza zęba i założenie specjalnego opatrunku. Stosuje się wtedy także czasowe uzupełnienia, aby pacjent mógł normalnie się uśmiechać i jeść. Na kolejnych wizytach oczyszcza się i uzupełnia kanały – im jest ich więcej, tym wizyty będą trwały dłużej. Na koniec odbudowuje się koronę zęba.
Także stomatolog może leczyć ząb dłużej w sytuacji, gdy doszło do martwicy, zgorzeli miazgi oraz do zapalenia tkanki okołowierzchołkowej.
W porównaniu do leczenia zachowawczego leczenie kanałowe jest również droższe. Na koszt zabiegu wpływa wtedy liczba kanałów zęba – im jest ich więcej, tym cena będzie wyższa. Najczęściej jest to wydatek od około 200 do 600 złotych, ale w przypadku ponownego leczenia kanałowego po wcześniejszym nieudanym wypełnieniu zęba cena może podskoczyć nawet do 1 000 złotych.
Najważniejsze jest znalezienie dobrego gabinetu stomatologicznego
Niezależnie od tego, czy konieczne jest leczenie zachowawcze niewielkiej zmiany próchniczej czy też leczenie kanałowe zęba trzonowego, potrzebny będzie dobry stomatolog. Aktualnie znalezienie polecanych specjalistów nie jest trudne – opinie na ich temat można znaleźć również całkowicie przez internet lub można poradzić się znajomych.
Do skorzystania ze swojej oferty leczenia stomatologicznego zaprasza klinika Arte Clinic – Stomatologia i Medycyna Estetyczna – nowoczesny gabinet z Gliwic. Więcej informacji o ofercie i cenniku można znaleźć na stronie: https://arteclinic.pl/stomatologia.
Dodaj komentarz